Sağlıklı Yaşam

Kabızlık İçin Çözüm Önerileri

Kabızlık nedir, tedavisi nelerdir ?

Kabızlık problemi günümüzde özellikle de kadınlarda kronikleşmiş halde çok sık yaşanıyor.
Önemli olan bu sorunu geçici olarak çözmek değil, sürekli olarak sindirim sistemimizi düzenli ve sağlıklı hale getirmek.
Bu yüzden günlük çözümlerden (müshil ilaçları, lağman vs.) şiddetle uzak durun, yoksa uzun vadede eski hâlinizi bile mumla ararsınız.
Öncelikle öğünleri düzenli tüketmek ilk adım; yani mümkünse 3 ana öğün, 2-3 ara öğün, ama değilse en azından 3 ana öğün tüketilmeli. Yoksa metabolizma kendini kıtlıkta hissedip yavaşlıyor.

Her zaman önemli ama bu konu için su tüketimi özellikle önemli. Günde 2-3 litre SU tüketin. Çay, kahve, meyve suyu vs ayrı, onları su miktarınız içinde saymayın.
Günde 3-4 fincan yeşil çay, adaçayı, mate çayı gibi -mümkünse kendi demlediğiniz- bitki çaylarından destek alın.


Çook mecbur kalıp da kabızlıktan ölmedikçe sinameki içeren çay içmeyin, sinamekinin kendisini ise hiç içmeyin!

Hele hele müshil ilacı kullanaya hiç başlamayın. Çünkü müshil, sinameki vb. şeyler içinizi boşaltırken, size gerekli su-vitamin-minerallerin ve hepsinden de önemlisi sizi tuvalete çıkaracak olan faydalı bakterilerin de içinizden kayıp gitmesine, üzerine sifon çekmenize neden olur.

Böylece iyice kabız olarak, kısır bir döngüye girersiniz..
Her gün 1 su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Hatta mümkünse kefiri az yağlı sütle kendiniz mayalayın. Birkaç hafta sonra farka inanamayacaksınız. Aktara sinameki almaya gitmek yerine, kefir mayası almaya gidin yani 🙂

Kefir veya probiyotik yoğurt tüketemiyorsanız, eczanede gıda takviyesi olarak satılan probiyotik tozlarlar alıp her gün yoğurdunuzun içine katabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı