DiyetZayıflama

Hamilelikte Kilo Alımı ve Zayıflama

Gebelikte sağlıklı beslenme alışkanlığı ve kilo kontrolünün önemi yadsınamaz. İdeal kilo aralığından uzaklaştıkça gebelik ve doğum komplikasyonları artar.
Kişiselleştirilmiş bir beslenme planı çok daha sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır.
Yeterli ve dengeli beslenme eşliğinde uygun fiziksel aktivite düzeyi hem bebeğin gelişimine hem de kendi sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

İlk 3 ay (I. Trimester)

Gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız, ilk 3 ay kilo almamak ve hatta obezite durumlarında kontrollü olarak kilo kaybını sağlamak bebeğiniz ve sizin için daha sağlıklı olacaktır.
Beden kütle indeksi 18,5 ve altında olan gebelerde ise ilk 3 ayda aylık ortalama 1,3 kg, sonrasında ise haftalık 0,5 gr artışlar normaldir
Beden kütle indeksi 18,5–24,9 arasında olan normal ağırlıktaki gebelerde ise Gebeliğin ilk üç ayı süresince beklenen ağırlık kazancı 1-2 kg olup; sonrasında haftalık 0,3 gr artışlar normaldir.

İkinci üç ay (II. Trimester)

İkinci 3 ayda artan ihtiyacı karşılayabilmek için günlük 300 kalorilik ek enerji alması gerekir. Ancak bu kalorinin hangi besinlerden geldiği oldukça önemlidir. Boş enerji kaynakları (basit şekerli besinler, içecekler vb.) bebeğin gelişimine katkı sağlamayacaktır.
Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra vücudun gereksinimleri artar
Toplamda en fazla 3.5 -4 kg ağırlık kazanımı normaldir.

Üçüncü üç ay (III. Trimester)

Kilo artışı devam eder. Bu dönem, bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayaklarda ve ellerde şişme, sık idrara gitme, kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir.
Bebeğinizin geleceğine yapacağınız en güzel yatırım gebelik sürecinizi sağlıklı ve dengeli beslenerek geçirmek olacaktır unutmayın. Sağlığınızı riske atmadan bir uzman görüşü almaya ihmal etmeyin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı