Sağlıklı Atıştırmalıklar

Badem Faydaları

Badem ılıman iklimlerin olduğu ülkelerde yetişen bir atıştırmalık besindir. Acı ve tatlı badem olmak üzere iki türü vardır. Tatlı badem genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü aynı zamanda lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir.

Badem son derece yüksek besin değeri içerir.

Badem; protein, E vitamini ve B grubu vitaminlerce zengindir.

İçeriğinde iyi derecede kalsiyum, demir, bakır ve fosfor bulundurur.

Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niasin içerir.

Bademin Faydaları

Badem birçok açıdan insan sağlığı üzerinde faydalı etkileri vardır. Bunların başında besin emilimini düzenlemek gelir. Bu sayede diğer besinlerden daha yüksek oranda faydalanmamızı sağlar.

Badem beyin sağlığına faydalıdır. İnsan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok elemente ve bileşen badem içinde bulunmaktadır. Yetişkinlerin ve çocukların beyin sağlığı için günlük düzenli badem tüketmesi faydalıdır.

Günde 1 porsiyon yani 6-7 badem alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.

Badem iyi kolesterol ve kötü kolesterol dengesini düzenleyerek kalp sağlığına yardımcı olur. Bademde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için önemlidir.

Bademin içerdiği E vitamini sayesinde etkili bir antioksidan olmasını sağlar.

Bademde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizi önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır.

Badem Besin İçeriği

✅100 gramında 250mg kalsiyum ve 835 mg potasyum içerir.

✅100 gramı için besin değerleri :
Enerji 570 kalori
Karbonhidrat 3,7 gram
Protein 18,7 gram
Yağ 54,1 gram
Lif 15,2 gram

Badem Hakkında Bilgiler

✅Badem sağlıklı bir besin olsa da yüksek yağlı olduğu için porsiyon kontrolü mutlaka yapılmalıdır. 1 porsiyonu 6 adettir ve 68 kaloridir.

✅Çiğ olanının tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü içeriğindeki yağ asitleri kavrulma işlemi sonucu zararlı hale geçebilir.

✅Bademin içeriğindeki yağ tekli doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit ve linoleik asitten (omega3 ve omega6) meydana gelir. Omega3 özelikle kalp damar sağlığı açısından önemlidir. ✅Kısacası badem tam bir kalp dostudur.

✅Omega3 kötü kolesterolün düşürülmesinde (LDL) ve iyi kolesterolün yükseltilmesinde (HDL) etkilidir.

✅Beynimizin %60 ı yağlardan oluşur ve bu yağın önemli bir kısmı omega-3’tür. Yani omega-3 zihinsel performans açısından da önemlidir.

✅Bademin içerisinde E vitamini bulunur. E vitamini kollajen üretimini destekler. Bu sayede badem cilt ve saç sağlığını da destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.