DiyetSağlıklı Yaşam

5 Diyet Efsanesi

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Her konuda olduğu gibi diyet ve zayıflama konusunda da halk arasında çeşitli efsaneler mevcut. Bu efsaneler elbette gerçeği yansıtmayan ve çoğunlukla işe yaramayan yöntemlerden ibaret. Bu yazıda sizler için 5 diyet efsanesini inceledik.

AÇ KALIRSAM HIZLI KİLO VERİRİM

Birçok kişi diyete başlarken hızlı kilo vermeyi hedefler ve çok kısıtlı beslenir. Hatta çoğu kişi diyetisyenin verdiği listenin fazla olduğunu düşünür.

Ancak vücudun kilo vermek için yaktığından daha az kalori alması gerektiği gibi metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışması için gerekli enerjiyi de alması gerekir.

Vücut eğer bir süre ihtiyacı olan enerjiyi alamazsa kendisini korumak için depolama safhasına geçer ve kilo vermeniz imkansız hale gelir.

ÇOK MEYVE YEMEK KİLO YAPMAZ

Meyveler masum gibi gözükür ancak şeker oranları oldukça yüksektir ve çok meyve yemek yağlanmanıza neden olur.

Örneğin 100 gr mandalina 11 gram, 100 gram üzüm 16 gram şeker içerir. Bu oran bazı tatlılardan bile yüksektir.

DİYET ÜRÜNLERİ DÜŞÜK KALORİLİDİR SINIRSIZ YENEBİLİR

Diyet ürünü olarak adlandırılan gıdalar da sıfır kalori değildirler. Sadece daha az yağ ve daha az şeker içerirler. Kalorileri biraz daha düşüktür. Ancak sınırsız tüketmek kilo vermenizin aksine kilo aldırır.

DİYET YAPARKEN EKMEK YENMEZ

Ekmek diyetlerde hep korkulan bir besindir ve tüketmekten kaçınılır. Ancak ekmek önemli bir besin kaynağıdır ve diyette tok kalmanıza yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken şey ekmeğinizin türü ve porsiyon miktarınız. Tam tahıllı, ekşi mayalı veya çavdarlı ekmek tüketebilirsiniz.

SICAK SU YAĞLARI ERİTİR

Diyette su tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Ancak sıcak su sadece mutfakta kirli tavaları temizlerken yağları eritir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı